הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה השבוע את מפקד האוכלוסין 2022. זה המפקד השביעי שמתקיים במדינת ישראל, קודמו נערף בשנת 2008 (!) . מפקד 2022 התקיים בין ה-3 באפריל 2022 ל-31 בדצמבר 2022, מדובר בפעולה סטטיסטית רחבת היקף שבה נאספים נתונים רבים אודות אוכלוסיית המדינה ומאפייניה.
נתונים אלו יוצרים בסיס מידע העומד לרשות קובעי המדיניות המקומית והארצית, ומשמש גם חוקרים מכוני מחקר, חברות ציבוריות ופרטיות, עיתונאים וכן את הציבור הרחב.
לפי דוברות למ"ס במהלך שנת 2024 יפורסמו באופן הדרגתי נתוני המפקד עבור יחידות גאוגרפיות שונות בתחומים: אוכלוסייה, השכלה, עבודה, דיור, תפקוד יום-יומי ועוד.
אנו ממליצים לגולשי האתר לבקר במערכת מפקד האוכלוסין באינטרנט בכתובת לשכה מרכזית לסטטיסטיקה נתוני מפקד 2022 (cbs.gov.il) . במערכת ניתן למצוא מידע סטטיסטי רב אודות כל יחידה גאוגרפית בארץ, במגוון תחומים, ובהם אוכלוסיה, משקי בית, דת ודתיות, נישואים ופריון, מוצא, השכלה ועוד.
התכנית, אשר מושקת השנה לראשונה על ידי נשיא המדינה קק"ל ומרכז אקלימא, מיועדת לבניית חוסן קהילתי-סביבתי ברשויות המקומיות. המטרה היא גיבוש נבחרת מגוונת ואיכותית של 10 ראשי רשויות, שיובילו מהלך מדיניות שאפתני לחיזוק חוסנה הסביבתי-אקלימי של הרשות, ולהשגת מטרות כבר בקדנציה הנוכחית.
הרשויות הנבחרות יקדמו מהלך משמעותי ומשנה מציאות בשטחי הרשות באחד או יותר מארבעת התחומים הבאים:
- חוסן סביבתי-קהילתי ומוכנות לאירועי אקלים קיצוניים
- חוסן סביבתי ושטחים פתוחים (נתיב למועצות האזוריות)
- חוסן אנרגטי
- ניידות ונגישות כמפתח לחוסן תחבורתי
בנוסף, הרשויות יבססו קהילה מקצועית, שתפעל בשיתוף פעולה בהטמעת מדיניות ובהענקת כלים מעשיים רלוונטיים למהלך שכל רשות תבחר לקדם.
מרכז אקלימא מדגישים כי מספר המקומות בתכנית מוגבל ועל ראשי הרשויות להגיש מועמדות לתכנית עד ה – 01.08.2024
עוד צוין כי הנבחרת שתוביל את המחזור הראשון תהיה מורכבת מראשי רשויות מגוונות ככל הניתן, גם מבחינת ההרכב הרשותי וגם מבחינת המיקוד בנושאי החוסן האקלימי.
למידע נוסף אודות התכנית לוחות הזמנים שלה ואופן הגשת המועמדות יש ללחוץ כאן
כידוע, שכר הבכירים ברשויות המקומיות נגזר ממספר התושבים הגרים ברשות עפ"י נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מידי שנה מתפרסמת טבלה ובה מוגדרת "רמת הרשות", לפי מדרגות של מספר התושבים.
קיים פער מובנה בין מספר זה, לבין מספר התושבים שתעודת הזהות שלהם רשומה ברשות המקומית (נתוני מרשם התושבים), בעיקר כיוון שבזה האחרון כלולים גם אזרחים שהיגרו בפועל מהארץ אך כתובתם ברשות נותרה ללא שינוי.
לאחרונה קבע אגף השכר והסכמי עבודה באוצר, בעקבות פניית משרד הפנים, כי במקרים מיוחדים הוא יאשר לתת משקל מסויים לנתוני מרשם האוכלוסין לצורך קביעת גודל הרשות בקביעת "רמת הרשות" בטבלאות שכר הבכירים.
במכתב שפרסם בנושא ביום 17 אפריל 2024, קובע הממונה על השכר באוצר שרשות בה מספר התושבים עפ"י נתוני מרשם התושבים בניכוי התושבים המוגדרים בה "חדל תושב" (הכוונה למהגרים מהארץ לפי הגדרה שרשות האוכלוסין במשרד הפנים מנהלת), גבוה ממספר התושבים המתגוררים בה בהתאם לנתוני למ"ס, באופן שטכנית "רמת הרשות" עולה בדרגה אחת, הרשות תוכל לבקש להכלל בה לצרכי חישוב קביעת הבכירים ובלבד שמתמלאים במצטבר עוד כמה תנאים:
- הפער בין מספר התושבים לפי למ"ס לבין המספר המינימאלי של התושבים המזכה לעבור לרמת הרשות הבאה אינו עולה על 10% ממספר התושבים המינימאלי למספר התושבים המכסימלי ב"רמת הרשות" הנוכחית.
- הרשות מוגדרת כ"איתנה" פיננסית
- הרשות מוגדרת "בינוני" או "גבוה" במדד ההון האנושי שמפורסם ע"י משרד הפנים
רשויות שעומדות בכל התנאים הנ"ל במצטבר רשאיות להגיש למשרד הפנים בקשה להעלאת "רמת רשות" לרמה הבאה.
מצ"ב קישור למכתב משרד האוצר בנושא
משרד הפנים בשיתוף מינהל התכנון, עמותת "ידידי עתידים", עמותת "שותפויות רוטשילד", מרכז השלטון המקומי, מרכז השלטון האזורי בישראל ומפעל הפיס, מזמינים את גופי השלטון המקומי, להגיש מועמדות להשמת בוגרי תכנית הצוערים.
התכנית מיועדת לחזק את השלטון המקומי בישראל באמצעות הכשרת צעירים מצטיינים בעלי כישורי מנהיגות לעבודה בשלטון המקומי.
לפרסום המלא – יש ללחוץ כאן
משרד הפנים מקיים מערך של תכניות הכשרה למנהלים בכירים ברשויות המקומיות שנכנסו לתפקידם במהלך השנתיים האחרונות וטרם עברו הכשרה מחייבת. הלמידה מתבצעת בפלטפורמות מגוונות: הרצאות וסדנאות פרונטליות, מפגשים מקוונים, למידת עמיתים, הכרות עם בעלי תפקיד במטה ובשדה, סיורים ותרגילים.
לפרטים נוספים להלן קישור לדף הרישום להכשרות
הבחירות המקומיות נערכו ב 193 עיריות ומועצות קומיות וכן ב- 43 מועצות איזוריות. שיעור ההצבעה בסבב הראשון שהתקיים בתאריך 27/2/2023 עמד על 53.7%. הסבב הבחירות השני ברשויות שלא היתה בהן הכרעה התקיים ביום 10/32024 ב-31 עיריות ומועצות מקומיות וםן ב- 4 מועצות איזוריות. שיעור ההצבעה הארצי בסבב זה עמד על 49%.
ניתן לצפות בתוצאות הסופיות של הבחירות – לפי רשות וקלפי – בקישור זה
כמידי שנה הפיץ הממונה על השכר באוצר, לפני מס' ימים, מסמך עדכון לשכר הנבחרים והבכירים ברשויות המקומיות לשנת 2024. המסמך מעדכן את 3 טבלאות שכר הבכירים הנהוגות בשלטון המקומי הנגזרות ממועד תחילת ההעסקה וממספר תושבי הרשות (לפי למ"ס).
שימו לב, שכר הבכירים הצמודים לשכר הממוצע במשק (וותיקים) עודכן בשיעור של 5.5%. לעומת זאת שכר הבכירים ששכרם צמוד למדד המחירים לצרכן עודכן בשיעור של 2.96%.
מצ"ב קישור לפרסום המלא.
כידוע, הבחירות לרשויות המקומיות בישראל, נדחו, לרגל "חרבות ברזל" ליום ג' – 27/2/2024.
לקראת הבחירות העלה משרד הפנים לאינטרנט אתר ייעודי המרכז את כל המידע הנדרש בנושא
לכניסה לאתר יש ללחוץ כאן
השבוע פרסם מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, דו"ח מפורט העוסק בהתנהלות הרשויות המקומיות בישראל. הדו"ח חשף מגוון נושאים עליהם אמונה הרשות המקומית וביניהם: תשלומי ארנונה, שירות לתושב, הישגים בחינוך, בטיחות בדרכים, טיפול בהטרדות מיניות, שירות וטרינרי, ביקורת פנים ארגונית ועוד.
במסגרת עבודת המבקר ברשויות המקומיות שנבדקו, חושף הדו"ח ליקויים בתחומי האחריות שהוזכרו, כך למשל מגלה הדו"ח בתחום תחזוקה ובטיחות של מוסדות חינוך (בבתי ספר על יסודיים) ליקויים שונים בין היתר נזילות ורטיבות, שירותים מוזנחים ומזגנים לא-תקינים, תקלות בחשמל ובתאורה, מחסור בשטחי הצללה, שולחנות וכיסאות ישנים ומחסור במרחבי למידה. כמו כן נמצאו ליקויי בטיחות בבתי הספר שנבדקו, ובכללם ליקויי בטיחות חוזרים במבדקים השנתיים.
בתחום הארנונה הועלו ליקויים בתחומי אסדרת הארנונה, צווי הארנונה והטלתה, שיטת מדידת שטחי הנכסים וחיובם, הגשת בקשות לאישור חריג לשינויי בארנונה והטיפול בהן, גביית הארנונה וטיפול בחובות ומתן הנחות. בשנת 2020 חייבו הרשויות המקומיות את בעלי הנכסים שבתחום שיפוטן בארנונה בסך כ-34.6 מיליארד ש"ח, ומכלל זה גבו כ-24.2 מיליארד ש"ח שהיו כ-60% מהכנסותיהן העצמיות. יתרת החייבים בארנונה בסוף שנת 2020 הייתה 31.7 מיליארד ש"ח.
בתחום הבטיחות בדרכים רוב הרשויות שנבדקו לא מבצעות אכיפה בשל היעדר חוק עזר או תוכנית תמרור. כמו כן אין נתונים על מקומן המדויק של רוב תאונות הדרכים שהתרחשו מינואר 2019 עד למאי 2022.
לקריאת הדו"ח המלא יש ללחוץ כאן
המחלקה לפיתוח תקציבי במרכז המחקר והמידע של הכנסת סקרה לקראת דיון בוועדת הכספים (3 במאי 2023) את הקמת הקרן לצמצום פערים בין רשויות מקומיות (קרן ארנונה) כפי שהיא מובאת בהצעת חוק התוכנית הכלכלית לשנים 2023 ו – 2024.
מסמך הסקירה שנכתב ע"י הכלכלן לירן קוסמן מכיל תיאור המצב הקיים, רמת עצמאות הרשויות המקומיות במדינות המפותחות, השינויים המוצעים וניתוח השלכותיהם.
לעיון וקריאת המסמך יש ללחוץ כאן